|
|
|
| Annoncer |
|
|
 |
| |
|
Campingrådets bestyrelse besluttede den 10. juni at sanktionere de 2-5- stjernede campingpladser, som ikke gennemfører de obligatoriske brand- og førstehjælpskurser i henhold til Campingrådets godkendelsesordning.
I den forbindelse, vil alle 2-5- stjernede campingpladser få tildelt en ekstra søjle i kvalitetsvurderingen, som udelukkende viser campingpladsens status i forbindelse med opfyldelse af kravet om gennemførelse af brand- og førstehjælpskurser.
Hvis man har gennemført de obligatoriske kurser, bliver kvalitetsvurderingen udvidet med en gul søjle. Hvis man ikke har gennemført kurset i førstehjælp, vil halvdelen af søjlen være hvid, og tilsvarende vil gælde, hvis man ikke har gennemført brandkurset. Hvis man ikke har gennemført nogen af kurserne, vil søjlen være hvid.
Krav til lejrchefen
Kravene er, at lejrchefen skal have gennemført et 12 timers grundkursus i førstehjælp og et 3 timers kursus i elementær brandbekæmpelse, og herefter er der krav om, at der skal gennemgås et vedligeholdelseskursus i førstehjælp samt et elementært brandkursus hvert tredje år.
Da der ikke er krav til 1-stjernede campingpladser om gennemførelse af brand- og førstehjælpskurser, vil kvalitetsvurderingen på de 1-stjernede campingpladser fortsat kun indeholde 3 søjler.
Læs mere om kvalitetsvurderingen på campingrådets hjemmeside via linket øverst i artiklen.
» Klik her og få gratis nyheder, tips og tricks i din mailbox hver søndag
|